Narciarstwo
Początki narciarstwa były praktyczne i miały niewiele wspólnego ze współczesną sportową rywalizacją czy rekreacją. Przed laty deseczki przymocowane do stóp wykorzystywano przede wszystkim do celów komunikacyjnych oraz w myślistwie, gdyż umożliwiały szybsze, łatwiejsze i wygodniejsze poruszanie się po śniegu.
Narciarstwo jako dyscyplina sportu zaczęło się rozwijać dopiero w XIX wieku, natomiast na początku XX w. nastąpił wyraźny podział na narciarstwo klasyczne i zjazdowe, a także powstały pierwsze szkoły narciarskie, oficjalne związki, stowarzyszenia oraz federacje o charakterze krajowym i międzynarodowym, których celem było propagowanie narciarstwa.
Rodzaje narciarstwa
Wszystkie dyscypliny narciarskie można podzielić na dwie główne podkategorie, którymi są narciarstwo alpejskie i klasyczne.
Narciarstwo alpejskie, znane również jako zjazdowe, jest najpopularniejszą formą tego sportu. Polega na zjeżdżaniu po specjalnie do tego przygotowanym ośnieżonym stoku górskim lub sztucznym wzniesieniu.
Narciarstwo klasyczne obejmuje dyscypliny narciarskie wykształcone w krajach skandynawskich, czyli narciarstwo biegowe oraz skoki narciarskie.
Narciarstwo biegowe to doskonała dyscyplina dla tych, którzy preferują bardziej statyczny wypoczynek na łonie natury. Jego ogromnym atutem jest łatwa dostępność, gdyż najlepszym terenem na uprawianie tego sportu są odludne drogi leśne.
Za ojczyznę skoków uznawana jest Norwegia. Po wejściu na szczyt skoczni, skoczkowie odbijają się od belki startowej, nabierają rozpędu podczas zjazdu na nartach po rozbiegu, aby wybić się z progu i oddać jak najdłuższy skok w jak najlepszym stylu.